blokiKażdy związek sportowy ma na celu zrzeszanie grup sportowych w postaci klubów czy stowarzyszeń, te z kolei stanowiąc dolną część struktury, jednak najważniejszą, gromadzą poszczególnych zawodników i trenerów od których de facto wszystko się zaczyna i którzy powinni mieć decydujący wpływ na swoich podopiecznych. Od lat w Polskim Związku Lekkiej Atletyki (zresztą nie tylko w nim, ta sama sytuacja ma miejsce w innych związkach i instytucjach nad jak i podrzędnych), obserwuje się często kolokwialnie zwane kolesiostwo czy też podporządkowywanie mniejszych klubów. Często wbrew woli samych zainteresowanych przypadki te dotyczą szkoleń czy samych startów. Różnie bywa z powołaniami do kadry i wszystkim tym co otacza system szkolenia.

oboz zimaTrenując lekkoatletykę ciężko jest znaleźć motywację w czymś innym niż pasja czy chęć wspólnego spędzaniu czasu ze znajomymi. To że sport uzależnia jest powszechnie znane, rzeka endorfin przepływająca przez nasz organizm jest czymś niebywałym.

MY lekkoatleci, nie mamy zbyt wielu przywilejów i bodźców motywujących do uprawiania naszego sportu. Jest jednak w nas coś takiego co nas łączy i napędza do pracy. Nie jest to sprzęt, nie są to pieniądze ani nie są to warunki do trenowania. Tych zawsze brakuje. Lekkoatleci niczym sportowcy sprzed 100 lat trenują często w duchu idei olimpijskiej – pełnego amatorstwa. Brak sponsorów, brak nagród za osiągnięty rezultat czy też wynik powodują ciągłą chęć rywalizacji – chęć odniesienia sukcesu i wejścia na szczyt, na którym można zmienić wiele rzeczy. Począwszy od sprzętu, skończywszy na godziwym wynagrodzeniu ze strony sponsora, klubu czy przedsiębiorstwa, dla którego wystąpiliśmy w reklamie.

lekkoatletapiktogramPowołania zawodników na obozy kadry narodowej co roku budzą wiele kontrowersji. Listy publikowane na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki nie raz wydawały się być "układane" w sposób lekko mówiąc niesprawiedliwy.

Co roku, na każdej liście z powołaniami znajdą się osoby, które są powołane do kadry narodowej, bez... większych ku temu podstaw, a jedynie za namową trenera, czy osoby znajomej osobom… powołującym i zatwierdzającym ostateczny skład kadry. Zresztą te przypadki to i tak mniejsze zło, niż te, gdy do kadry nie powołuje się osób, którym ta się należy. Dlaczego tak jest? Znane Orwelowskie powiedzenie z Folwarku Zwierząt - są równi i równiejsi jest obecne, nawet na stadionach lekkoatletycznych.

Polub blog

© 2014-2017 Człowiek Stadion. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

O blogu

Człowiek stadion - czyli ja! 

Kim jestem? Pasjonatem, byłym zawodnikiem, zapaleńcem. Osobą, która pisze o tym co się dzieje w świecie królowej sportu. Piszę o tym co myślę, z punktu widzenia byłego zawodnika. Prowadzę wywiady, piszę o nowinkach, poruszam trudne tematy.

Wszystko w imię lekkiej atletyki.

Blog zawiera przemyślenia, wywiady i wszystko inne czego nie znajdziesz nigdzie indziej.