belkatop

A+ A A-
  • Kategoria: Historyczne
  • Odsłony: 1594

Z kart historii: Stadion Leśny w Olsztynie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na obiekcie dwukrotnie padł rekord świata. Po raz pierwszy stało się to w okresie międzywojennym. Wówczas rekord świata w pchnięciu kulą ustanowił Helmut Hirschfeld. 5 sierpnia 1960, podczas lekkoatletycznych mistrzostw Polski, wynikiem 17,03 metra rekord świata w trójskoku ustanowił Józef Szmidt. W 1970 roku rozegrano tutaj mecz lekkoatletyczny Polska - Szwajcaria.

Stadion zlokalizowany na terenach podmokłych został perfekcyjnie zabezpieczony przed zalewaniem dzięki systemowi drobnych rurek melioracyjnych znajdujących się pod płytą główną. System odwadniania stadionu został uszkodzony przez ciężki sprzęt, który wjechał na płytę boiska. Późniejsze próby palowania podłoża nie przyniosły efektu. Obecnie Stadion Leśny nie nadaje się do organizowania jakichkolwiek imprez sportowych.

Przed kilkoma laty pojawiła się koncepcja rewitalizacji stadionu i włączenia go w kompleks Europejskiego Integracyjnego Centrum Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji, który powstałby w Jakubowie. Pomysłodawcą jest Sejmik Osób Niepełnosprawnych, a koncepcję przygotował olsztyński architekt Janusz Dubowik. Do dzisiaj jednak nie ma żadnych efektów tego pomysłu, a Stadion Leśny prawdopodonie już na zawsze pozostanie w stanie w jakim jest teraz.

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_Le%C5%9Bny_w_Olsztynie