belkatop

A+ A A-
  • Kategoria: Historyczne
  • Odsłony: 3021

Z kart historii: Stary Stadion - Nowe Miasto, historia stadionu w Wałbrzychu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pierwsze mecze, spotkania, zawody, festyny i wystąpienia cieszyły się szeroką publiką, która zafascynowana ogromem obiektu chętnie dopingowała miejscowych i przyjezdnych sportowców. Dziś kurczące się 120 000 miasto zapomniało o obiekcie, który rozsławił ten górniczy region w przeszłości. Wraz z węglem zaczęło brakować chęci i przede wszystkim pieniędzy do dalszych inwestycji.

walbrzych stadion
Stadion w Wałbrzychu

walbrzych stadion
Stadion Miejski w Wałbrzychu

Lata 40 ubiegłego wieku to czasy znane głównie z II Wojny Światowej, która bardzo dotknęła nasz kraj pod każdym względem, zanim jednak do niej doszło - 22 Lipca 1932 roku, obiekt Neustadt Waldenburger Berglandstadion odwiedził przyszły Kanclerz i Prezydent Rzeszy Adolf Hilter. Jego wystąpieniu towarzyszyła bogata publika oraz feta na cześć wizyty, która wchodziła w skład kampanii przedwyborczej.Następne lata to okres mordów i zbrodni na Ziemiach Polskich, gdzie ciężko byłoby o jakąkolwiek działalność sportową ze względu na służbę w wojsku na rzecz obrony Ojczyzny. Byli jednak ludzie, którzy zaraz po roku 1945 szybko wznowili działanie w imię sportu i rywalizacji.

walbrzych stadion
Stadion Górnika

Na pierwszy Klub Sportowy nazwany "Górnik" trzeba było jednak poczekać do 22 marca 1946 roku. Przy Dolnośląskim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego powstał KS "Górnik" – DśZPW, nazywany także KS "Górnik – Zamek", ponieważ jego siedziba mieściła się właśnie w Zamku. 31 marca miało miejsce pierwsze posiedzenie Zarządu, podczas którego ustalono, że wiodącą sekcją będzie sekcja piłkarska. Jednak nie brakowało w następnych latach i lekkoatletów, którzy chętnie startowali na kameralnym obiekcie oraz bieżni która otaczała boisko piłkarskie.

walbrzych stadion
Zawody lekkoatletyczne w roku 1955

Lata świetlności sekcji piłkarskiej oraz koszykówki to okres w latach osiemdziesiątych. Starty w I lidze oraz liczne zwycięstwa przysporzyły licznych sympatyków klubu nawet spoza Wałbrzycha. Na stadionie Górnika na Nowym Mieście pojawiało się wtedy nawet 40 tys. ludzi, blisko 1/3 ówczesnej populacji miasta.

walbrzych stadion
Mecz piłkarski na stadionie Górnika

Po latach bogatych nastąpił kryzys finansowy, który dotknął w znacznym stopniu klub. Lata 90 to powolna "śmierć" wszystkich działających sekcji oraz samego obiektu, który przestał być miejscem rozgrywania imprez sportowych. Połączenie dwóch wałbrzyskich klubów piłkarskich i przeniesienie się na stadion 1000-lecia w dzielnicy Biały Kamień spowodowało stopniowe zapominanie obiektu z Nowego Miasta.

walbrzych stadion
Ruiny stadionu...

Dziś obiekt odstrasza nie tylko przejezdnych ale i mieszkańców... Jest jednak światełko w tunelu, plan odległy o blisko 3 lata i plany rewitalizacji obiektu. Czy jednak do niej dojdzie? Przekonamy się w najbliższych latach. Po modernizacji hali sportowej wiemy, że można. Teraz pora na stadion, który może przewodzić na Dolnym Śląsku jak przed laty.

Źródło:
osir.walbrzych.pl
pl.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%82brzych
gornik-walbrzych.pl/historia
wroclaw.hydral.com.pl/test.php?obiekt=8123&start=0&tend=20