belkatop

FACEBOOK

AKTUALNOŚCI

 • Belgrad: Swoboda wicemistrzynią Europy na hali

  Ewa Swoboda, trzecia przed rokiem podczas halowych mistrzostwach Europy w Belgradzie awansowała o jedną lokatę w klasyfikacji po dyskwalifikacji Ukrainki Ołesii Powch.

TOP POLSKA

Kobiety

60 m 7.18 Ewa SWOBODA
200 m 23.12 Anna KIEŁBASIŃSKA
400 m 51.78 Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC
800 m 2:00.70 Angelika CICHOCKA
1000 m 2:45.14 Magdalena KRAWCZYK
1500 m 4:06.35 Angelika CICHOCKA
3000 m 8:53.63 Sofia ENNAOUI
5000 m 20:22.75 Katarzyna ROSIKOŃ
60 m pł K 8.16 Karolina KOŁECZEK
Wzwyż 1.85 Aleksandra NOWAKOWSKA
Tyczka 4.25 Agnieszka KASZUBA
W dal 6.34 Anna JAGACIAK MICHALSKA
Trójskok 13.58 Anna JAGACIAK MICHALSKA
Kula (4) 18.77 Paulina GUBA
5-bój 4385 Adrianna SUŁEK
Chód 3 km 12:54.93 Katarzyna ZDZIEBŁO

OBIEKTY

 • Gmina Osie: stadion i boisko do 2019

  W Gminie Osie (pow. świecki) powstanie nowy stadion lekkoatletyczny oraz boisko do piłki nożnej. Obiekt tartanowy będzie posiadał bieżnię 400 metrową, cztery tory na łukach oraz sześć na prostej, wartość obu inwestycji to około 5 mln złotych.

ZAPOWIEDZI

 • Białystok: Mityng Gwiazd na rynku

  20 maja białostocki rynek zamieni się w arenę zmagań najlepszych lekkoateltów z całego kraju w konkurencjach technicznych. W programie zawodów trzy konkurencje: skok wzwyż, skok o tyczce i pchnięcie kulą, swoją obecność potwierdzili m. in. Piotr Lisek, Sylwester Bednarek czy Michał Haratyk.

A+ A A-
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 601

Na czym polega magia słubickiego stadionu?

MONDO - klasa sama w sobie

Pierwsza sprawa to taka, że w Słubicach mają modno. Szybkie mondo, dobrej jakości, które niesie jak należy wraz z każdym depnięciem w ziemię. Mondo jest nawierzchnią zdecydowanie bardziej dynamiczną, która oddaje więcej energii. Nawierzchnie wylewane z reguły są bardziej miekkie i absorbują więcej energii. Mondo jednak kładzie się na najlepszych stadionach na świecie, na najwięszych imprezach lekkoatletycznych, a także często spotykane jest w halach. Wyjątkiem był Belgrad i tegoroczne HME (gdzie w sumie byłem) i uwierzcie - bieżnia może i dobra, bo na dechah, ale wcale nie szybka.

Wieje, oj dobrze tam wieje

Tutaj należy wrócić do lekcji geografii. Wiatry w Polsce to przede wszystkim wiatry zachodnie i wiatry północno-zachodnie (nie chodzi o to w jakim kierunku wieją - nazwa wskazuje skąd). Czyli w przypadku usytowania głównej bieżni w Słubicach wychodzi, że wieją tutaj przeważnie wiatry w plecy i tak też jest, jeśli tam biegaliście to chyba wiecie. Zdecydowana większość zawodów i biegów na 100 metrów jest z potocznie zwanym wiatrem - czyli dmucha w plecy. 

Sam stadion i jego budowa dodatkowo potęgują to zjawisko. Wysoka główna trybuna po prawej - patrząc w kierunku mety i budynek za linią mety tworzą obiekt częściowo zamknięty. Wiatr w zasadzie nie ma możliwości wiać tutaj w inną stronę, a jeśli już to bardzo rzadko.

Trzecia rzecz wpływająca na wiatr w plecy to las za budynkiem, który znacznie ogranicza wianie ze strony południowej. Strona północna to z kolei odsłonięte tereny pokryte polami i polem golfowym, gdzie ten swobonie chula.

Wszystko zresztą widać na zdjęciach. Powinniście to dość szybko sobie zobrazować (screeny pochodzą z google.com).

Głowa też biega

Ostatnia i chyba najważniejsza sprawa - to nasza psychika. Słuchając o znakomitych właściwościach słubickiej bieżni i dodatkowym atucie jakim jest wiatr aż chce się biegać i przetestować całość na własnej skórze i własnych wynikach. Wystarczy zapytać starszych kolegów czy innych zawodników czy startowali w Słubicach. Zakładam, że 90% z nich odpowie że to najlepszy stadion w Polsce do osiągania minimów na zawody mistrzowskie. Ba ja sam mam życiówkę na 100 metrów ze Słubic. W Słubicach padło także kilka rekordów Polski, rekordów które są aktualne po dziś dzień. Jednego tylko szkoda, że nie ma tam ośmiu torów na łukach, ale niestety zabytkowy basen i trybuna nie pozwalają na razie na powiększenie obiektu. Oprócz mistrzostw Polski młodzików, nie zobaczymy tam na razie większych zawodów.

Poniżej kilkanaście zdjęć obiektu w Słubicach. ENJOY!

,