belkatop

A+ A A-

Rzeszów: Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki

Centrum Lekkiej Atletyki Resovii (WIZ. PRACOWNIA PROJEKTOWA ZK ARCHITEKCI)Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki i Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne to dwa różne projekty jakie w podobnym czasie mają powstać i zostać dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Oba warte po ponad 30 mln złotych, i zdaniem wielu bardzo konkurencyjne, bo jeśli powstanie jeden, drugi nie będzie miał szans na dofinansowanie. Projekty mimo prawie wspólnej nazw i podobnego zakresu rzeczowego zdaniem ministerstwa mają szansę na dofinansowanie.

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki to projekt zainicjowany przez klub Resovii Rzeszów, który ma kosztować około 32 mln złotych, a dofinansować może go MSiT w wyskości około 50% wartości, a pozostałe środki ma wyłożyć samorząd miejski i wojewódzki. W ramach inwestycji powstać miałoby zaplecze socjalne, siedem szatni z sanitariatami, gabinety lekarskie, sale do badań antydopingowych, siłownie, sala treningowa, a także kryta bieżnia tartanowa o łącznej długość 330 m. Po przebudowie na trybunach Resovii miało zasiąść ok. 6 tys. widzów. Inwestycja nastawiona jest na sport masowy, a w tym rozwój dzieci i młodzieży.

Drugi projekt Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego jest pomysłem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przy ul. Cichej mogłaby powstać hala lekkoatletyczna, w której znajdzie się m. in. 200-metrowa, sześciotorowa bieżnia z trybunami, 60-metrowa bieżnia ośmiotorowa, rozbieg do skoku o tyczce, skocznia do skoku w dal i trójskoku, a także mobilna rzutnia do pchnięcia kulą, rzutnia do oszczepu do ćwiczeń techniki, czy bieżnia rozgrzewkowa 120-metrowa ze skocznią do skoku w dal. Ponadto nie zabraknie też pomieszczeń odnowy biologicznej, będzie siłownia i sala konferencyjna oraz magazyny, szatnie, pokoje dla sędziów, spikera i obsługi medycznej. Koszt tej inwestycji to 30 mln złotych, a połowę jest wstanie przekazać UR - władze czekają jedynie na właściwy podpis, a prace mogłyby ruszyć jeszcze tej wiosny.

Dodajmy jednak, że 50% dofinansowanie ze środków MSiT to maksymalne jakie można uzyskać, a przy dużym zainteresowaniu tymi środkami wielu wnioskodawców, te może wynieść mniej niż planują inwestorzy. Z lekkoatletycznego punktu widzenia zdecydowanie bardziej strategicznym obiektem byłaby hala. Stadion z bieżnią o długości 330 metrów w Rzeszowie nie jest niezbędny, a hala byłaby strategicznym obiektem na mapie Polski.

Mapa stadionów

mapa s