Logo

Na czym polega magia słubickiego stadionu?

slubice sprintNieduże 17-tysięczne miasto na pograniczu polsko-niemieckim jest doskonale znane wszystkim lekkoatletom w kraju. Mawia się, że po minima trzeba jechać do Słubic, albo że w Słubicach jest najszybszy tartan w Polsce. W końcu modno, w końcu wieje. Sam biegałem, połączyłem fakty - teraz opisze do czego doszedłem.

MONDO - klasa sama w sobie

Pierwsza sprawa to taka, że w Słubicach mają modno. Szybkie mondo, dobrej jakości, które niesie jak należy wraz z każdym depnięciem w ziemię. Mondo jest nawierzchnią zdecydowanie bardziej dynamiczną, która oddaje więcej energii. Nawierzchnie wylewane z reguły są bardziej miekkie i absorbują więcej energii. Mondo jednak kładzie się na najlepszych stadionach na świecie, na najwięszych imprezach lekkoatletycznych, a także często spotykane jest w halach. Wyjątkiem był Belgrad i tegoroczne HME (gdzie w sumie byłem) i uwierzcie - bieżnia może i dobra, bo na dechah, ale wcale nie szybka.

Wieje, oj dobrze tam wieje

Tutaj należy wrócić do lekcji geografii. Wiatry w Polsce to przede wszystkim wiatry zachodnie i wiatry północno-zachodnie (nie chodzi o to w jakim kierunku wieją - nazwa wskazuje skąd). Czyli w przypadku usytowania głównej bieżni w Słubicach wychodzi, że wieją tutaj przeważnie wiatry w plecy i tak też jest, jeśli tam biegaliście to chyba wiecie. Zdecydowana większość zawodów i biegów na 100 metrów jest z potocznie zwanym wiatrem - czyli dmucha w plecy. 

Sam stadion i jego budowa dodatkowo potęgują to zjawisko. Wysoka główna trybuna po prawej - patrząc w kierunku mety i budynek za linią mety tworzą obiekt częściowo zamknięty. Wiatr w zasadzie nie ma możliwości wiać tutaj w inną stronę, a jeśli już to bardzo rzadko.

Trzecia rzecz wpływająca na wiatr w plecy to las za budynkiem, który znacznie ogranicza wianie ze strony południowej. Strona północna to z kolei odsłonięte tereny pokryte polami i polem golfowym, gdzie ten swobonie chula.

Wszystko zresztą widać na zdjęciach. Powinniście to dość szybko sobie zobrazować (screeny pochodzą z google.com).

Głowa też biega

Ostatnia i chyba najważniejsza sprawa - to nasza psychika. Słuchając o znakomitych właściwościach słubickiej bieżni i dodatkowym atucie jakim jest wiatr aż chce się biegać i przetestować całość na własnej skórze i własnych wynikach. Wystarczy zapytać starszych kolegów czy innych zawodników czy startowali w Słubicach. Zakładam, że 90% z nich odpowie że to najlepszy stadion w Polsce do osiągania minimów na zawody mistrzowskie. Ba ja sam mam życiówkę na 100 metrów ze Słubic. W Słubicach padło także kilka rekordów Polski, rekordów które są aktualne po dziś dzień. Jednego tylko szkoda, że nie ma tam ośmiu torów na łukach, ale niestety zabytkowy basen i trybuna nie pozwalają na razie na powiększenie obiektu. Oprócz mistrzostw Polski młodzików, nie zobaczymy tam na razie większych zawodów.

Poniżej kilkanaście zdjęć obiektu w Słubicach. ENJOY!

,
1.jpg 10.jpg 11.jpg

12.jpg 13.jpg 14.jpg

15.jpg 16.jpg 17.jpg

18.jpg 19.jpg 2.jpg

20.jpg 21.jpg 22.jpg

23.jpg 24.jpg 25.jpg

26.jpg 27.jpg 28.jpg

29.jpg 3.jpg 30.jpg

31.jpg 32.jpg 4.jpg

5.jpg 6.jpg 7.jpg

8.jpg 9.jpg
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.