A+ A A-

Gdynia: 250 000 mieszkańców, a stadionu brak

stadion gdyniaPonad 248 000 mieszkańców liczy sobie to nadmorskie miasto, należące wraz z Sopotem i Gdańskiem do tzw. Trójmiasta. O ile Gdańsk stadiony ma dwa, Sopot jeden - ale za to pięknie położony, to Gdynia takim obiektem pochwalić się nie może. Brak pieniędzy, a może brak chęci - nie wiadomo. Coś jednak musi być przyczyną takiego stanu rzeczy.

Wysunięte najdalej z trzech miast Trójmiasta kilka lat temu zapowiadało budowę stadionu lekkoatletycznego - początkowo wchodzącego w skład obiektów miejskich, jednak pomysł zaniechano na rzecz planów budowy takiego stadionu dla studentów Akademii Marynarki Wojennej. Obiekt który miał być ogólnodostępny zakładał 400 metrowy obiekt, z sześcioma torami na prostej i czterema na bieżni okólnej. Miały być skocznie, rzutnie i wiele innych dzięki którym stadion miał mieć certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. 

Kończymy projektowanie i planujemy wiosną ruszyć z pracami budowlanymi. Będzie to stadion typowo lekkoatletyczny z bieżnią mieszczącą sześć torów oraz cztery tory na łukach i spełniający wszystkie normy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W środku pozostanie boisko pełnowymiarowe, które posłuży korzystającym z niego gdyńskim klubom - wyjaśnia Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (cytat z 2012 roku dostępny na stronie trójmiasto.pl)

Pięć lat później trudno znaleźć taki obiekt na mapie Gdyni, trudno też znaleźć informacje nt. planów czy chociażby projektów takiego stadionu, konkurencyjnego dla tych w Sopocie gdzie prężnie działa klub SKLA Sopot, czy w Gdańsku, gdzie sekcja AWF jest jedną z silniej rozwijających się w kraju. 

Gdynia może jednak pochwalić się stadionem piłkarskim na 15 000 widzów, Narodowym Stadionem Rugby czy Areną Gdynia, mogącą pomieścić ponad 4000 osób. Zresztą stadiony piłkarskie są także w Sopocie i Gdańsku, jest także hala, co jak widać nie przeszkadza w tworzeniu obiektów lekkoatletycznych, wspieranych m. in. ze środków ministerialnych.

Dofinansowania sięgają często nawet 50% kosztów inwestycji, a planowy obiekt w 2012 roku miał kosztować około 3-4 mln złotych. Samo miasto, gdyby było zainteresowane wydałoby zatem zaledwie połowę tej sumy. Najpierw jednak muszą znaleźć się chetni, którzy wyjdą z taką inicjatywą, a zawodników, trenerów i działaczy lekkoatletycznych w mieście nie brakuje - magistrat wydaje się być jednak obojętny na ich prośby.

Foto: google.com