A+ A A-

Polska: byłe miasta wojewódzkie bez stadionów

tarnow planPrzed reformą wojewódzką w 1999 roku Polska miała 49 województw, później powstało ich 16 - łącząc wiele z nich w większe, wbrew wielu głosom. 18 lat później, nadal wiele z tych miast - byłych stolic województw nie ma swoich stadionów, a część z nich nawet nie planuje budowy takowych.

 

Spośród 49 miast, które niegdyś były stolicami województw po dziś dzień aż 7 nie ma nawet 300 metrowego stadionu z nawierzchnią syntetyczną. Wiele z miast mając stadion nie posiada stosownych certyfikatów do rozgrywania zawodów na jakimkolwiek szczeblu. Które z miast nie mają jeszcze stadionu?

Do takich zalicza się Gorzów Wielkopolski, Ciechanów, Sieradz, Tarnobrzeg, Nowy Sącz, Wałbrzych czy Tarnów. Sytuacja jest przykra, tym bardziej, że to właśnie w takich miastach, które mają swoje kluby lekkoatletyczne z wieloma zawodnikami (bowiem są to miasta o znacznej ilości mieszkańców) nie ma choćby stadionu z minimalnymi warunkami do organizacji zawodów lekkoatletycznych.

W najbliższych latach planuje się jednak poprawić sytuację w Gorzowie czy Tarnowie. Niestety pozostałe jak na razie nie mają w planach inwestycji w najbardziej ogólnorozwojowy sport na świecie. Nawet Wałbrzych, mający znakomitą historię związaną z Królową Sportów jest daleki od jakichkolwiek planów dla rozwoju tego sportu. Na tle lekkoatletycznej polski wyróżniają się także zawodnicy z Ostrołęki - mimo dużej rzeszy lekkoatletów, tam także plan wybudowania bieżni jest tematem tabu.

2017 infograf 1Foto: www.wikipedia.org