belkatop

FACEBOOK

AKTUALNOŚCI

  • Belgrad: Swoboda wicemistrzynią Europy na hali

    Ewa Swoboda, trzecia przed rokiem podczas halowych mistrzostwach Europy w Belgradzie awansowała o jedną lokatę w klasyfikacji po dyskwalifikacji Ukrainki Ołesii Powch.

TOP POLSKA

Kobiety

60 m 7.18 Ewa SWOBODA
200 m 23.12 Anna KIEŁBASIŃSKA
400 m 51.78 Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC
800 m 2:00.70 Angelika CICHOCKA
1000 m 2:45.14 Magdalena KRAWCZYK
1500 m 4:06.35 Angelika CICHOCKA
3000 m 8:53.63 Sofia ENNAOUI
5000 m 20:22.75 Katarzyna ROSIKOŃ
60 m pł K 8.16 Karolina KOŁECZEK
Wzwyż 1.85 Aleksandra NOWAKOWSKA
Tyczka 4.25 Agnieszka KASZUBA
W dal 6.34 Anna JAGACIAK MICHALSKA
Trójskok 13.58 Anna JAGACIAK MICHALSKA
Kula (4) 18.77 Paulina GUBA
5-bój 4385 Adrianna SUŁEK
Chód 3 km 12:54.93 Katarzyna ZDZIEBŁO

OBIEKTY

  • Gmina Osie: stadion i boisko do 2019

    W Gminie Osie (pow. świecki) powstanie nowy stadion lekkoatletyczny oraz boisko do piłki nożnej. Obiekt tartanowy będzie posiadał bieżnię 400 metrową, cztery tory na łukach oraz sześć na prostej, wartość obu inwestycji to około 5 mln złotych.

ZAPOWIEDZI

  • Białystok: Mityng Gwiazd na rynku

    20 maja białostocki rynek zamieni się w arenę zmagań najlepszych lekkoateltów z całego kraju w konkurencjach technicznych. W programie zawodów trzy konkurencje: skok wzwyż, skok o tyczce i pchnięcie kulą, swoją obecność potwierdzili m. in. Piotr Lisek, Sylwester Bednarek czy Michał Haratyk.

A+ A A-

Lubuskie, Dolnośląskie i Śląskie organizują mistrzostwa zagranicą

 

Województwo Lubuskie już dawno temu wybrało organizację swoich zawodów u zachodnich sąsiadów. Zawody w niemieckim Cottbus to nie tylko mistrzostwa województwa, ale także mityngi organizowane przez miejscowy klub LC Cottbus.

Zmodernizowana w 2009 roku hala prezentuje się bardzo dobrze, a koszt przebudowy 8 mln euro nie przestraszył włodarzy regionu. Hala jest w pełni wyposażona, i organizuje m.in. duży europejski mityng skoku o tyczce każdego roku w styczniu.

Województwo posiada w swoim regionie jedną halę, także zmodernizowaną w ostatnich latach w Zielonej Górze (hala MOSiR Zielona Góra). Jednak jej infrastruktura nie pozwala na organizację biegów okrężnych, a ponadto jest ciągle przepełniona m.in. przez obecność tenisistów.

Hala w Cottbus

W ślad po Lubuszanach poszedł również Dolnośląski Związek Lekkiej Atletyki - niegdyś startując również w Cottbus przeniósł się jednak do Czech. Hala w Jabloncu to także bardzo dobrze przygotowany obiekt dla lekkoatletów, jednak z bardzo ostrymi łukami. Nijak jednak nie przeszkadza to zawodnikom do osiągania rekordowych wyników. Blisko 45 tysięczne miasto jest już na stałe wpisane do kalendarza imprez DZLA.

Mimo olbrzymiego potencjału sportowego, a w tym lekkoatletycznego Dolny Śląsk nie posiada hali, gdzie można by organizować zawody na poziomie. Do mniejszych mityngów służy jednak hala w Wałbrzychu (hala lekkoatletyczna w Wałbrzychu), miejsce, gdzie dawniej organizowano wojewódzkie mistrzostwa w lekkiej atletyce. Hala jednak bez bieżni okrężnej, co jest prawdziwym utrapieniem dla biegów powyżej 60 metrów.

Hala w Jabloncu

Oliwy do ognia w tym sezonie dolało województwo Śląskie. Potężne, bogate i uprzemysłowione od lat organizowało mityngi w Brzeszczach (hala lekkoatletyczna w Brzeszczach), oraz w Spale (hala COS OPO Spała). W Spale także organizowano mistrzostwa tego regionu, jednak znaczne koszty i obłożenie obiekty spowodowało ucieczkę zagranicę, ale nie daleko - bo to Ostrawy.

Leżąca niemalże na granicy z Polską posiada hale lekkoatletyczną, która swoim wyglądem przypomina obiekt w niemieckim Cottbus. Hala w Ostrawie jest zdecydowanie tańsza no i zapewne łatwiejsza w organizacji zawodów, a nie jak spalski COS OPO przepełniona zawodnikami różnych dyscyplin sportowych czy kadrowiczami, którzy spędzają tam na oko 4 z 12 miesięcy w roku.

Województwo w ostatnim czasie wzbogaciło się nawet w halę w Raciborzu (hala lekkoatletyczna SMS Racibórz), jednak jak można przeczytać w prasie jest to bubel - ze względu na nie podnoszone łuki, za niski strop, ziąb oraz brak przygotowania obiektu do organizacji jakichkolwiek zawodów.

Hala w Ostrawie

Jak widać Polska to kraj paradoksów od morza aż po Tatry, jesteśmy przyzwyczajeni do tego stanu rzeczy, jednak jak promować krajową lekkoatletykę poza jej granicami?

Hale lekkoatletyczne są traktowane po macoszemu, a jeśli już takowe powstają to A: są przepełnione B: nie spełniają wymogów PZLA C: są drogie D: wszystko na raz